czwartek, 30 stycznia 2014

"Zawód Wiedźma" #1 - Olga Gromyko

Tytuł: Zawód: Wiedźma. Część I
Autorka: Olga Gromyko
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Gatunek: Fantastyka
Ilość stron: 296


„Moja szczegółowa autobiografia - trzy linijki z zkrętasem na myślniku: sierota, osiemnaście lat temu miała pecha przyjść na świat."


Główna bohaterką książki o tytule "Zawód: Wiedźma" autorstwa pani Olgi Gromyko jest Wolha Redna, a dla znajomych po prostu W. Redna. Jest jedyną kobietą na wydziale Magii Praktycznej. Jej mistrz powierza jej rozwiązanie problemów trapiących Dogewe - dolinę, w której żyją wampiry. Owym problemem jest potwór nękający tamtejszych mieszkańców.


„Miecz w moim ręku jest straszną bronią. 
Przede wszystkim dla mnie.”


Największą zaletą tej książki są bohaterowie: Wolha i Len. Chociaż czasami wydawało mi się, że autorka na siłę buduje zabawne sytuacje. Główna bohaterka to młoda dziewczyna, niezwykle utalentowana w magii praktycznej, poza tym dla mnie liczy się jej charakter dzięki, któremu to właśnie ta książka jest taka dobra. 


„Kryna skinęła pokrzepiająco i znikła w kuchni, zostawiwszy mnie sam na sam z moim mózgiem, czyli praktycznie w samotności.”


Po przybyciu Wolhy do Dogewy wszystko wydaje się na pozór w porządku. Rada Starszych jest milutka, na posiłek, gdzie Wolha została zaproszona, podają coś "oczopodobnego", a czerwony płyn w kielichach jest zdecydowanie za gęsty, jak na zwykły trunek... Wolha zwiedza Dogewe i poznaje kolejne wampiry, z każdym dniem (i nocą) zbliżając się ku rozwiązaniu zagadki potwora.


„Za wszystko się płaci, za głupotę też.”

Książkę czyta się bardzo szybko, a język autorki jest prosty i nie zmusza czytelnika do wysiłku (poza imionami wampirów, których to również bohaterowie nie potrafią wypowiedzieć). Na uwagą zasługuje także okładka, która daje czytelnikowi jasno do zrozumienia, że bohaterka opowieści nie jest przeciętną osóbką, wspaniale odzwierciedlając charakter Wolhy. Książka godna uwagi ze względu na oprawę graficzną, ale również na wyjątkową, pełną humoru opowieść. Polecam!

Moja ocena: 8/10


Chciałbym również przybliżyć wam postać autorki.

Urodzona w 1978 roku w Winnicy, na terytorium ZSSR (w tej chwili jest to Ukraina). Zamężna, ma jednego syna. Jest absolwentką wydziału biologii Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu. Przez kilka lat pracowała w Instytucie Naukowo-Badawczym epidemiologii i mikrobiologii jako laborantka, ale w pewnej chwili podjęła decyzję o odejściu z pracy i skupieniu się na pisarstwie. Jej pierwsza książka, "Zawód: wiedźma", wydana została w 2003 roku, od tej pory łączne nakłady w języku rosyjskim przekroczyły milion.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz